pl    en

Europejskie Regiony na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego

W dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. odbyło się 4 spotkanie projektowe w ramach projektu „Europejskie Regiony na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”. Gośćmi Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli byli przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych m.in. z Łotwy, Grecji, Słowenii i Rumunii. Celem projektu jest wzmocnienie rozwoju długotrwałej współpracy między partnerami projektu i nie tylko, ponieważ do partycypacji
w aktywnościach związanych z wydarzeniem zapraszane są również władze lokalne, regionalne oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego wszystko to by razem tworzyć i realizować nowe przedsięwzięcia, dzięki którym otworzymy się na Europę i bardziej ją zrozumiemy.

Pierwszego dnia pobytu międzynarodowi eksperci odwiedzili Piotrków Trybunalski, gdzie spotkali się z pomysłodawcami i koordynatorami projektu Miasto Piwowarów, który pokazuje jak współpraca władz lokalnych ze strefą biznesu może zaowocować produktem turystycznym promującym miasto
i jego historię poprzez utworzenie m.in. „Szlaku Piwowarskiego”, „Centrum Edukacji Browarniczej”,
2 browarów, a nawet Łaźni Piwnych. Interesująca prezentacja projektu pokazała partnerom, że tylko wspólne działanie ludzi przedsiębiorczych na rzecz społeczności lokalnej może dać wymierne efekty i pobudzić region do życia.

Drugi dzień wizyty goście spędzili w kreatywnej stolicy województwa, Łodzi, gdzie przedstawiono im przykłady działań wspierających lokalnych przedsiębiorców oraz miejsca sprzyjające aktywizacji młodych kreatywnych mieszkańców miasta.

Najważniejszą częścią drugiego dnia wydarzenia była konferencja pn.: „Przedsiębiorczość i Unia – Obywatele UE jako przedsiębiorcy na wspólnym rynku”, która zainaugurowana została przez członka Zarządu Województwa Łódzkiego Panią Jolantę Ziębę-Gzik. Spotkanie podzielone zostało na dwa panele: pierwszy dotyczył systemów wsparcia przedsiębiorczości, gdzie swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele ŁARR S.A., Fundacji Rozwoju Gminy Zelów, a także partnerzy projektu
z Grecji, Rumunii oraz Łotwy; drugi panel to wystąpienia osób związanych z przemysłem kreatywnym - prelegenci z Art. Inkubatora oraz Akademickiego Centrum Designu którzy pokazali, jak w branży przemysłów kreatywnych od pomysłu można przejść do realizacji oraz jak połączyć potencjał różnych podmiotów i wykorzystać go w biznesie, co doskonale udowodnił również przedstawiciel firmy Hemidall Combat Systems.

Po południu goście z zagranicy wzięli udział we wspólnym gotowaniu w studiu kulinarnym działającym na OFF Piotrkowskiej, gdzie zaprezentowana została kuchnia regionalna w nowoczesnej odsłonie. Pozwoliło to w nietuzinkowy sposób połączyć grupę i wpłynęło na wymianę poglądów,
a także zrodziło nowe projektowe pomysły. Kropką nad „i” był przejazd do Aleksandrowa Łódzkiego by w strefie kibica wspólnie obejrzeć mecz Polskiej Reprezentacji.

Dzień trzeci opierał się głównie na wizytach w regionie. Rozpoczął się od spotkań w mieście ogrodów różanych i firm rodzinnych – Łasku. Goście zostali zabrani na wizyty studyjne do dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, a także spotkali się z władzami lokalnymi.

Wydarzenie projektowe finansowane zostało ze środków unijnego programu Europa dla Obywateli.

 

Skomentuj

Powrót na górę

Skontaktuj się z nami

Email:
Temat:
Wiadomość:

Znajdź nas na Facebooku